Senos ar naujos statybos būstas. Ką pasirinkti?
-
Nusprendus įsigyti nuosavą būstą, dažnai iškyla begalės klausimų ir nežinomybių, ką ir kaip pasirinkti. Juk tai ilgalaikis turtas ir ilgalaikė gyvenamoji vieta, tad pasirinkimas turėtų būti itin atidus ir svarbus. O vienas iš dažniausiai pasitaikančių klausimų vos tik pradėjus paieškas, ką gi pasirinkti, naujos ar senos statybos būstą?
Vieno atsakymo nėra, o viskas priklauso nuo jūsų poreikių ir kitų svarbių aspektų. Kad pasirinkimas būtų lengvesnis, apžvelgsiu svarbiausius senos ir naujos statybos butų aspektus, į kuriuos reiktų atsižvelgti renkantis būstą.
Kaina
Vienas svarbiausių kriterijų, nuo kurių ir turėtų prasidėti buto paieškos. Žinodami aiškią sumą galite orientuotis į tikslinį variantą. Būsto kainą lemia ne tik tai ar butas naujos ar senos statybos, tačiau ir vieta, kurioje jis yra. Senos statybos buto kaina miesto centre, senamiestyje panaši į naujos statybos butą miesto pakraštyje, miegamajame rajone. Tačiau jeigu lygintume butų kainas tame pačiame rajone, naujos statybos būstų kainos būtų kur kas didesnės. Tad kainą lemia ne tik statybos metai, tačiau ir buto vieta, bei jo būklė.
Buto būklė
Dažniausiai naujos statybos butai perkami su daline apdaila, todėl įsirengti būstą, apsistatyti jį baldais galite pagal savo skonį. Senos statybos būstai dažnai jau yra įrengti, o neretai juose yra ir baldai, tačiau jeigu esamas buto interjeras nepatinka, tuomet jį galite pakeisti pagal savo skonį, tačiau tam prireiks ir daugiau išlaidų. Jeigu interjeras nėra pagrindinis prioritetas, tuomet senos statybos butas gali tapti kur kas patogesniu variantu.
Buto statybos kokybė
Tikriausiai nenorite po kelių metų gyvenimo naujame name pastebėti sienų įtrūkimus, ar senos statybos name nuolatos rinkti lėšas namo tvarkymo darbams? Norint to išvengti, verta pasidomėti apie namo, kuriame norite įsigyti nekilnojamąjį turtą kokybę. Naujos statybos namuose galioja statybų garantija, tačiau vertėtų išsiaiškinti jos sąlygas ir galiojimo laiką, už kokias iškilusias namo problemas atsakys statytojas.
Senos statybos namuose defektai yra neišvengiami, tačiau yra namų, kuriuose jie yra reguliariai tvarkomi, o svarbios namo vietos, tokios kaip – stogas ar sienos yra sutvarkyti ir reguliariai prižiūrimi. Susidomėjus senos statybos butu išsiaiškinkite namo būklę, kas yra tvarkyta, kas yra reguliariai prižiūrima, ar yra renkami tam tikri namo išlaikymo ir remonto darbams skirti fondai.
Taip pat pasidomėkite ar artimiausiu metu name nėra numatoma renovacija bei kiti didesni darbai, kurie pareikalaus papildomų ir gana dažnu atveju nemažų išlaidų.
Buto išlaikymo kaštai
Nuo 2021 metų yra numatoma, kad nauji pastatai turės pasiekti A++ klasę, šiandien dienai naujos statybos namai turi atitikti A+ energinio naudingumo klasę. Ką tai reiškia? Naujai statomi namai tampa vis ilgaamžiškesni, tvaresni bei juose diegiami savaime atsinaujinantys energijos šaltiniai. Dėl šių priežasčių, naujos statybos būtuose mėnesio išlaidos už komunalines paslaugas dažnai būna mažesnės.
Senos statybos namuose dažnai yra senos šildymo, vėdinimo sistemos, todėl komunalinės išlaidos dažnai būna didesnės. Tačiau renkantis senos statybos būstą, jūs galite gauti konkretaus buto ankstesnių mėnesių komunalinių paslaugų išrašus ir matyti tikslias sumas, ko negalite sužinoti su naujos statybos namu. Dėl buto išlaikymo kaštų dažnai pirmenybė būna teikiama naujos statybos būstui, tačiau kartais senos statybos būstas gali išsiskirti ir puikia vieta, ir nedideliais išlaikymo kaštais.
Įvertinkite rizikas
Tai labiau aktualu naujos statybos namui, nes senos statybos namas jau yra pastatytas ir jūs galite konkrečiai sužinoti visas išlaidas už komunalines paslaugas, namo būklę bei kitus svarbius aspektus, ko negalite sužinoti apie naujos statybos būstą, tad šiuo atveju čia reikia pasidaryti nedidelius namų darbus. Visų pirma išsirinkę projektą, patikrinkite informaciją apie statytoją, ar anksčiau jau buvo statęs gyvenamuosius namus, ar nebuvo kilę tam tikrų problemų, tokią informaciją nesunkiai rasite internete. Išsiaiškinkite ar butas gyvenamosios, ar komercinės paskirties, dėl pastarojo dažnai gali kilti problemų dėl gyvenamosios vietos įregistravimo.
Taip pat, kaip jau ir minėjau anksčiau, svarbu išsiaiškinti namo garantinį laikotarpį ir už ką yra atsakingas statytojas. Jeigu tai naujas kvartalas, nauja bendrija, pasidomėkite tuo, įvertinkite infrastruktūra, ar yra tinkami keliai, jeigu ne, ar jie bus tiesiami ir už kokias lėšas, taip pat mokyklos, darželiai ir kiti jums svarbūs aspektai.
Tikiuosi šie kriterijai padės lengviau įsivertinti ir išsirinkti norimą nekilnojamąjį turtą. Kas geriau - senos ar naujos statybos būstas, vieno atsakymo nėra, tačiau išsiaiškinę visus šiuos svarbius aspektus, galite lengviau nuspręsti savo sprendimą. O jeigu neturite laiko, ar nerandate norimo būsto, kreipkitės į mane, sutaupysiu jums laiko ir padėsiu išsirinkti geriausią, jūsų lūkesčius atitinkantį sprendimą. Susisiekime jau DABAR!