Reikalingi dokumentai parduodant būstą

  • Jei nusprendėte, kad atėjo laikas parduoti savo namus, tinkamai pasiruoškite šiam svarbiam žingsniui, nes vėliau tikrai nepavyks išvengti papildomų rūpesčių, streso ir bemiegių naktų. Tad nuo ko pradėti? Atsakymas paprastas - nuo tinkamai paruoštų dokumentų, o jų yra ne vienas ir ne du. Štai atmintinė, kuri pravers visiems, nusprendusiems parduoti savo būstą.

    • Svarbiausias dokumentas, be kurio niekaip neparduosite - tai galiojantis pasas ar asmens tapatybės kortelė. Taip pat nepavyks pajudėti iš pradinio taško be būsto pirkimo - pardavimo sutarties, kurioje nurodoma, kaip įsigijote būstą. Tuo atveju, jei butą, namą, kaimo sodybą paveldėjote arba nekilnojamą turtą jums padovanojo tėvai, seneliai reikia turėti dovanų akto arba paveldėjimo dokumentus, patvirtintus notaro.
    • Taip pat reiktų turėti kadastrinių matavimų bylą. Paprastai ji pridedama prie būsto pirkimo - pardavimo sutarties. Visgi, jei ją turėjote, tačiau niekaip nebegalite rasti, jos kopiją galima užsisakyti registrų centre. O jei tokio dalyko net akyse nebuvote matę, teks atlikti naujus kadastrinius matavimus. Žinoma, jei šių dokumentų pirkėjas nereikalauja, notaras ir be jų patvirtins pirkimo - pardavimo sutartį, bet dėl šventos ramybės geriau viską susitvarkyti iš anksto.
    • Jei parduodate butą, kuris priklauso bendrijai, iš jos teks gauti išrašą, kad neturite jokių įsiskolinimų. O jei bendrijos nėra, tokią pažymą privalote gauti iš namo administratoriaus. Nėra tokios pažymos? Nebus ir pirkimo - pardavimo sandorio.
    • Parduodant senos statybos butą, dažniausiai reikalaujama pateiki energetinio naudingumo sertifikatą, kurį užsako notaras. Naujos statybos butams tokie sertifikatai paprastai jau būna padaryti.

    Kiti svarbūs dokumentai:

    • Jei esate susituokęs, būtinas sutuoktinio sutikimas parduoti būstą. Dėmesio! Šis sutikimas būtinas net ir tada, jei turtas buvo įsigytas prieš santuoką, išskyrus tuo atvejus, jei turite priešvedybinę ar povedybinę sutartį.
    • Jei esate išsiskyręs, prireiks skyrybų pažymos ir registrų centre įregistruoto teismo sprendimo dėl turto padalijimo.
    • Jei turite nepilnamečių vaikų, teks gauti teismo leidimą parduoti būstą, o prieš tai dar įrodyti, kad parduodami savo nekilnojamą turtą nebloginate savo atžalų gyvenimo sąlygų. Tiesa, jo neprireiks, jei savo vardu turite kito įregistruoto nekilnojamo turto.
    • Jei nekilnojamas turtas priklauso bendrasavininkiui, reikės pasirūpinti jo atsisakymu pirkti butą už nurodytą kainą.
    • Jei turtas įkeistas bankui ar kitai bendrovei, teks gauti jos sutikimą parduoti būstą, o jei turtas yra areštuotas, būtina nuimti areštą. Kartais tai padaryti nėra taip lengva, todėl gali prireikti notaroojamojo t arba nekilnurto brokerio patarimų.

    Pasirūpinkite šiais dokumentais iš anksto, kad potencialiems pirkėjams netektų laukti, kol susitvarkysite visus popierius, nes ne visi yra kantrūs, todėl gali atsisakyti jūsų pasiūlymo.