Paveldėto nekilnojamo turto pardavimas: kokius mokesčius mokėti?

  • Bendraudamas su savo klientais dažnai susiduriu su gana elementaria situacija - paveldėjau namą arba sklypą iš senelių ir noriu jį pelningai parduoti. Kadangi laikau nekilnojamąjį turtą vis dar viena iš efektyviausių investicijų formų, patariu savo klientams to turto iš karto neskubėti parduoti - galbūt ten galima vystyti NT projektą, kuris kainuotų kelis kart didesnę sumą, nei norima dabar gauti. Paprastai paveldėtu turtu skubama atsikratyti gana greitai, bet ar tikrai tai naudinga. Jei jau tvirtai įsitikinote, kad reikia parduoti, noriu pateikti šiek tiek informacijos, kurią turėtų žinoti visi paveldėtojai.

    Reikia atkreipti dėmesį, kad jei esate ne pirmos eilės giminaitis tam žmogui, iš kurio paveldėjote turtą, teks sumokėti 15 proc. GPM. Pirmos eilės giminaičiai yra sutuoktiniai, vaikai, tėvai, seneliai, broliai seserys, vaikaičiai ir įvaikiai. Dėdės ir tetos yra nebe pirmos eilės giminaičiai.

    Mokesčių mokėti nereikia, jei parduodate paveldėtą turtą po 10 metų išlaikymo

    VMI aiškinamasis straipsnis gana suprantama kalba aiškina "Pajamų mokesčio mokėti nereikia, jeigu nekilnojamasis turtas nuo jo įsigijimo iki pardavimo nuosavybėn buvo išlaikytas 10 ir/arba daugiau metų."

    Taigi, kai sutvarkote paveldėto turto dokumentus pas notarus ir jo nuosavybės teisės pereina jums, galite laukti 10 metų ir parduoti brangiau nemokant pelno mokesčio arba susimokėti pelno mokestį, jei parduosite brangiau, nei paveldėjote.

    Jei nenorite laukti 10 metų ir nenorite mokėti pelno mokesčio nuo skirtumo turite dar kelis legalius pasirinkimus:

    0 mokesčių, jei ten gyvenote pastaruosius 2 metus

    Jei pastaruosius 2 metus buvote registruoti ir deklaravote savo gyvenamąją vietą, tokį būstą parduodami mokesčių taip pat nemokėsite. Beje, jei nuosavybė priklauso dviem asmenims, registruotis reikia abiems. Taip išvengiama situacijų, kai vienas iš sutuoktinių moka mokesčius, o kitas ne.

    Jei planuojate pirkti kitą būstą

    Mokesčių nereikia mokėti, jei už paveldėto NT pardavimą gautus pinigus panaudojate kito būsto įsigijimui per 1 metus. Tai reiškia, kad paveldėtą būstą galite parduoti ir per metus įsigyti kitą būstą ir tą įsigijimą atitinkamai deklaruoti. Tada mokėti mokesčių nuo pelno nereikia. Atkreipkite dėmesį, jei norite, kad ši lengvata Jums galiotų, turite paveldėtame objekte deklaruoti gyvenamąją vieta, o po pardavimo ir kito objekto įsigijimo turite deklaruoti gyvenamąją vietą nusipirktame objekte.

    Parduodate už mažiau, nei rinkos kaina?

    Mokesčius mokėti parduodant paveldėtą NT reikia ne nuo visos sumos, o nuo pelno. Pelnas yra jūsų gauta suma minus reali NT rinkos vertė. Jei pardavėte paveldėtą butą Vilniuje už 100 000 eurų, o jo rinkos vertė yra 80 000, gyventojų pajamų mokestį turėsite susimokėti nuo skirtumo - 100 000-80 000=20 000eur. 15 proc nuo 20 000 yra 3000 eurų.

    Pavyzdžiui, pelnas yra 0 eurų, jei rinkos vertė yra 80 000ir pardavėte už 80 000 ar dar mažiau, mokesčių mokėti nereikia.Rinkos vertė būna nurodyta "Registrų centre" pagal vidutine tos vietovėsobjekto kainą. Realią rinkos kainą nustato atestuoti turto vertintojai, kurie įvertiną objekto kainą pagal toje vietoje vykdomus sandorius per 1 kalendorinius metus (kartais "Registrų centro" nurodyta vertė būna dvigubai mažesnė, tad galimos įvairios spekuliacijos.). Turto vertintojai gali atlikti preliminarų ir išsamų turto vertinimą. Preliminarūs turto vertinimai kainuoja ne taip jau ir daug - 30-50 eurų, tačiau parduodant reikės išsamaus turto vertinimo. Išrašo iš VĮ "Registrų centras" nepakaks. Turto vertinimas kinta gana dinamiškai, todėl po kelių mėnesių gali vėl tekti daryti vertinimą, jei rinkos kaina yra panaši, į tą, kurios norite.

    Nepamirškite, kad mokesčiai skaičiuojami tik nuo nekilnojamo turto kainų. Jei parduodate paveldėtą butą su baldais ir buitine technika, kilnojamas turtas ir daiktai turėtų būti parduodami atskirai. Taip išvengsite sumaišties dėl mokesčių. Gali pasitaikyti tokių situacijų, kai daiktai namuose bus verti ir daugiau, nei 20 000 eurų, todėl svarbu, kad šios pajamos nebūtų priskirtos prie NT sandorio.

    Atminkite, kad jei po paveldėjimo NT turtą renovavote ir tvarkėte patys ir turite tai patvirtinančius dokumentus, tos sumos skaičiuojamos kaip jūsų išlaidos ir minusuojamos iš galutinės pardavimo kainos. Pavyzdžiui, paveldėjote kaime sodybą ir už 5000 eurų pakeitėte stogą. Rinkos vertė - 30 000 bet norite parduoti už 50 000. Paprastai mokesčiai būtų skaičiuojami nuo skirtumo 50 000 - 30 000 = 20 000, bet jūs išleidote 5000 eurų remontui, todėl mokesčius reikės skaičiuoti nuo sumos be išlaidų - 20 000 - 5000 = 15 000 eur. Aišku, remonto darbų gali būti ir daugiau, juos galite atlikti ir patys su šeima, reiktų tik išsaugoti visų statybinių medžiagų pirkimo kvitus, o dar geriau - sąskaitas. Jas pateikę mokesčių inspekcijai (jeigu reikia) galėtumėte ženkliai sumažinti mokesčiais apmokestinamą sumą. Kartais remontuoti reikia gana nemažai ir gali susikaupti tokia suma, kad ir mokesčių nebelieka nuo ko mokėti...

    Jei visa tai atrodo painu, galite susisiekti ir papasakoti savo situaciją, o aš jums parinksiu geriausią sprendimą.