Nekilnojamo turto paskirtys: į ką svarbu atkreipti dėmesį
-
Bet kuris NT objektas turi savo paskirtį, kuri yra apibrėžta ir reglamentuota Statybos techniniame reglamente STR 1.01.09:2003. Paskirtis - tai oficialus leidimas vystyti tam tikros rūšies veiklą arba tiesiog gyventi.
Statinių rūšis ir aiškią jų klasifikaciją rasite straipsnio apačioje. Kol kas norime papasakoti keletą įdomių dalykų, kurie turi būti žinomi pirkėjams,ketinantiems pirkti administracinės, svečių namų, kūrybinių dirbtuvių paskirtis, kas Jums gresia ir kaip reikės pakeisti paskirtis, jei jas apskritai galima bus keisti pagal jūsų objektą.
Dažniausiai pastato paskirtis gali būti keičiama (tačiau yra ir pastatų, kurių paskirtis nekeičiama). Tai daroma įgyvendinus visus keliamus reikalavimus norimos paskirties statiniui. Pavyzdžiui, norint iš svečių namų padaryti butą, reikia apjungti visas patalpas, apiforminti naujus kadastrinius matavimus, surinkti visus kitus reikalingus dokumentus "Registrų centrui" ir taip pakeisti jo paskirtį.
Jei pastate nebus vykdoma gamybinė veikla, kuri trukdys kitiems šalia gyvenantiems arba dirbantiems žmonėms, paskirties keisti nebūtina. Jei esate verslininkas ir norite pirmojo aukšto biure įrengti kirpyklą, paskirties keisti nereikės, nes tai paslaugos, o ne gamybinė veikla. Aišku, kirpyklai galioja ir kiti reikalavimai, kuriuos nustato Nacionalinis visuomenės sveikatos centro departamentas. Kavinėms ir kitoms maisto įstaigoms reikalavimus nustato Maisto ir veterinarijos tarnyba, tad būtina atsižvelgti į jų reikalavimus renovuojant patalpas ir pritaikant jas tam tikrų paslaugų teikimui.
Jei pastatas yra didelis ir ketinama vykdyti veiklą mažesniame nei 50 proc. jo plote, paskirties keisti nereikia. Taigi sandėlyje gali būti įrengtas nedidelis garažas be jokio paskirties keitimo. Deja, piktnaudžiauti tokia situacija nepavyks ir didelėje patalpoje vykdant skirtingą veiklą, teks pastatą suskirstyti į mažesnius objektus. Vienoje vietoje daržinės, viešbučio, garažo, sandėlio, pirties, dirbtuvių ir gydymo įstaigos surasti nepavyks. Tai gana netradicinis pavyzdys, tačiau realesnė situacija yra kada bute yra norima padaryti nedidelę paslaugoms pritaikytą patalpą, pavyzdžiui, foto ateljė, parduotuvę, kirpyklą, odontologijos kabinetą, kompiuterių taisyklą ir pan.
Norint pakeisti paskirtį, reikalingi keli svarbūs dokumentai, kurie pateikiami "Registrų centrui". Būtent ši institucija registruoja ne tik visus gyventojus, bet ir visą nekilnojamąjį turtą bei jo savybes bei rinkos vertę. Reikalingas prašymas pakeisti patalpų paskirtį, taip pat ir kadastro duomenų byla, kurią padaro matininkai. Dokumentai pateikiami iki atliekant reikalingus statybos ar renovacijos darbus. Po darbų "Registrų centras" informuojamas specialia deklaracija apie jų baigtumą. Žemės sklypams galioja kiek kitokia tvarka.
Žemės sklypo paskirtis kartais irgi reikalauja keitimo, jei ketinama keisti ant jos stovinčių pastatų paskirtį. Pavyzdžiui, jei iš sandėlio, kuris stovi ant žemės ūkio paskirties žemės ketinama padaryti viešbutį, reikia pakeisti ir žemės sklypo paskirtį į komercinį, o tik tada pakeisti pastato paskirtį iš žemės ūkio į viešbučių. Tai gana sudėtinga procedūra, tad rekomenduojama kreiptis į specialistus.
Tai vienas iš tų retų atvejų, kai pastatų paskirties keisti negalima, jei atitinkamai nepakeista žemės sklypo paskirtis.
Ar galima nuslėpti tikrąją NT objekto paskirtį? Deja, ne. Reklamos įstatymas įpareigoja pardavėjus skelbimuose pateikti tikslią paskirtį, kad nebūtų klaidinamas nei brokeris, ieškanti objekto savo klientui, nei galutinis klientas, skaitantis skelbimą. Nepaisant gresiančių baudų, pasitaiko nesąžiningų pardavėjų, kurie vietoj buto parduoda kūrybines dirbtuves arba viešbučio paskirties patalpas. Kartais nuo NT brokerio pastangų priklauso, ar klientas nebus apgautas. Dėl to visada reikia paprašyti parodyti Registrų centro išrašą, kur pačioje pradžioje yra nurodoma paskirtis: butas, motelis ar lauko tualetas.
Statinių rūšys:
Pastatai
Gyvenamieji pastatai:
i. gyvenamosios paskirties (vieno buto) pastatai (namai) ;
ii. gyvenamosios paskirties (dviejų butų) pastatai (namai);
iii. gyvenamosios paskirties (trijų ir daugiau butų (daugiabučiai) pastatai (namai);
iv. gyvenamosios paskirties (įvairių socialinių grupių asmenims) pastatai (namai);
Negyvenamieji pastatai:
v. viešbučių paskirties pastatai:
1. viešbutis;
2. Motelis;
3. Svečių namai;
vi. administracinės paskirties pastatai ;
vii. prekybos paskirties pastatai;
viii. paslaugų paskirties pastatai;
ix. maitinimo paskirties pastatai;
x. transporto paskirties pastatai;
xi. garažų paskirties pastatai;
xii. gamybos ir pramonės paskirties pastatai;
xiii. sandėliavimo paskirties pastatai;
xiv. kultūros paskirties pastatai;
xv. mokslo paskirties pastatai;
xvi. gydymo paskirties pastatai;
xvii. poilsio paskirties pastatai:
1. turizmo centrai;
2. poilsio namai;
3. jaunimo nakvynės namai;
4. kempingų pastatai;
5. kaimo turizmo pastatai;
6. medžioklės nameliai;
7. kiti pastatai;
xviii. sporto paskirties pastatai;
xix. religinės paskirties pastatai;
xx. specialiosios paskirties pastatai;
xxi. pagalbinio ūkio paskirties pastatai:
1. sandėlis;
2. garažas;
3. dirbtuvės;
4. pirtis (sauna);
5. kieto kuro sandėlis (malkinė);
6. vasaros virtuvė;
7. tvartas;
8. šiltnamis;
9. daržinė;
10. lauko tualetas;
11. pavėsinė (altana);
12. kiti pastatai, skirti pagalbinio ūkio reikmėms;
xxii. kitos (fermų) paskirties pastatai;
xxiii. kitos (ūkio) paskirties pastatai, skirti žemės ūkiui tvarkyti:
1. daržinė;
2. svirnas;
3. garažas;
4. kiti pastatai, skirti žemės ūkio reikmėms;
xxiv. kitos (šiltnamių) paskirties pastatai:
1. šiltnamis;
2. žiemos sodas (oranžerija);
3. kiti pastatai, skirti augalams auginti;
xxv. kitos (sodų) paskirties pastatai;
xxvi. kitos paskirties pastatai;
Inžineriniai statiniai
b. Susisiekimo komunikacijos
c. Inžineriniai tinklai
d. Kiti statiniai