Nekilnojamo turto dovanojimas - ka reikia žinoti?

  • Nekilnojamo turto dovanojimas - viena dažniausiai pasitaikančių turto perleidimo formų Lietuvoje. Tačiau prieš dovanojant nekilnojamąjį turtą, svarbu žinoti keletą svarbių aspektų, kurie gali būti svarbūs teisingam turto perleidimui. Norite padovanoti ar gauti kaip dovaną nekilnojamąjį turtą? Šiame straipsnyje apžvelgsiu pagrindinius dalykus, ką reikia žinoti sudarant nekilnojamo turto dovanojimo sandorį - tokio sandorio sutartis ir visos jos sąlygos, bei svarbūs mokesčių klausimai.

    Nekilnojamo turto dovanojimo sutartis

    Vienas iš svarbiausių aspektų nekilnojamojo turto dovanojimo sandoryje - sutartis. Dovanojant nekilnojamąjį turtą, nesvarbu ar tai būtų žemės sklypas, butas ar namas - reikia laikytis tam tikrų teisinių formalumų, siekiant išvengti bet kokių problemų ateityje. Tai reiškia, kad bet koks nekilnojamojo turto dovanojimas turėtų būti patvirtintas notariškai bei įregistruotas VĮ Registrų centre.

    Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.469 straipsnio 2 dalyje numatoma, jog nekilnojamojo daikto dovanojimo sutartis, taip pat dovanojimo sutartis, kurios suma didesnė kaip 14 500 Eur, turi būti notarinės formos.

    Dovanodami vertingą turtą be notaro patvirtinimo, rizikuojate susidurti su kliūtimis deklaruojant gautą dovaną ar ginčais su kitais asmenimis, pretenduojančiais į turtą. Todėl visais atvejais privaloma tokį sandorį įforminti notariškai ir išvengti bet kokių galimų rizikų. Šie įstatymai galioja visiems ir pirmos eilės giminaičiams ir ne tik.

    Kaip nustatoma dovanojamo turto vertė ir kuo tai svarbu?

    Pirmas dalykas ką turite nuspręsti - kaip priimsite nekilnojamo turto dovanojimą.Tam yra keli variantai: pagal registrų centro nustatyta vertę arba pagal vertintojų nustatytą vertę. Tiek vienu, tiek kitu atveju reikia žiūrėti kuris iš jų palankesnis.

    Jei esate pirmos eilės giminaitis, kuriam planuojama padovanoti pavyzdžiui butą, kurį vėliau planuosite parduoti, tokiu atveju reikia išsiaiškinti kaip Jums geriau šią dovaną priimti.
    Pavyzdžiui, registrų centro vertė gali būti 50 000 EUR, o vertintojas gali prieš dovanojimą jį įvertinti 70 000 EUR, tokiu atveju Jums labiau vertą dovaną priimti pagal vertintojų nustatytą vertę, nes parduodant reikės mokėti mažesnius mokesčius, nes greičiausiai skirtumas tarp dovanos vertės ir pardavimo sumos bus mažesnis.

    Žinoma jei Jūs nesate pirmos eilės giminaitis ir šio turto neplanuojate parduoti, dovaną priimti turite teisę pagal mažesnę vertę ir taip sumokėti mažesnius mokesčius. Turite asmeniškai įsivertinti ar registrų centro vertė mažesnė, ar vertintojų nustatyta vertė. Žinoma, tai galiu padaryti ir aš, jei Jūsų turtas yra Vilniaus mieste.

    Kokius mokesčius turi mokėti dovanos gavėjas?

    Kitas ne ką mažiau svarbus klausimas - tai mokesčių dalis. Turtą dovanojantis asmuo jokių mokesčių valstybei neturi mokėti. O štai dovanos gavėjui yra tam tikros nuostatos.

    Dovanoto nekilnojamojo turto apmokestinimas giminaičiams

    Nekilnojamojo turto dovanojimas nėra apmokestinamas po jo gavimo pirmos eilės giminaičiams, tai yra: tėvai, broliai, seserys, vaikai, įvaikiai, sutuoktiniai bei seneliai. Tai reiškia, kad už tokią dovaną valstybei nereikia mokėti mokesčių. Deklaruoti tokio turto taip pat papildomai nereikia, po turto įregistravimo VĮ Registrų centre Valstybinė mokesčių inspekcija gaus duomenis apie gautas dovanas.

    Dovanoto nekilnojamojo turto apmokestinimas kitiems asmenims

    Nekilnojamo turto dovanojimas kitiems, ne pirmos eilės giminaičiams, draugams, ar kitiems asmenims užtraukia mokestinę prievolę. Kai dovanos gavėjas nepatenka į pirmos eilės artimų giminaičių ratą - mokesčius mokėti privaloma, jeigu nekilnojamo turto vertė viršija 2500 eurų. Tokiu atveju nuo viršijamos sumos reikia mokėti 15 proc. Gyventojų pajamų mokestį (GPM).

    Ką reikia žinoti norint parduoti dovanotą nekilnojamąjį turtą?

    Daugeliui iškyla klausimas - ar galima parduoti nekilnojamąjį turtą, kuris buvo padovanotas ir ką reikia žinoti? Parduoti dovanotą turtą galimą, tačiau reikia žinoti mokestinius niuansus.

    Apie tai, kaip parduoti dovanotą NT plačiai aprašiau kitame savo straipsnyje, kurį galite skaityti paspaudus ČIA->>>

    Taigi šiame straipsnyje aptariau pagrindinius dalykus, kuriuos reikia žinoti apie nekilnojamojo turto dovanojimą. Turto dovanojimo sandoriai nėra sudėtingas procesas, jeigu žinote kaip teisingai viską atlikti. Pagrindinis akcentas yra gresiantys mokesčiai. Jeigu vis dar kyla klausimų susijusių su dovanojimu, ar dovanoto turto pardavimo ir galimais mokesčiais, drąsiai galite kreiptis į mane. Padėsiu tinkamai priimti sprendimus ir galėsiu tarpininkauti visuose procesuose.

    O jeigu jus domina kita aktuali informacija susijusi su nekilnojamuoju turtu - pirkimas, pardavimas, nuoma ar kitos paslaugos - esu tam, kad Jums padėčiau aiškiai ir paprastai suprasti su nekilnojamu turtu susijusius klausimus ar paslaugas.