Kiek užtrunka ir kainuoja gauti statybos leidimą?

  • Įsigijote sklypą ir planuojate apie nuosavo namo statybas? Žinoma, kad visi namo statybas nori pradėti kuo greičiau ir kuo greičiau jas pabaigti bei įsikelti į savo svajonių namus. Visgi, nuo namo statybos pradžios iki pabaigos praeina nemažai laiko, kol nueinate visus reikiamus žingsnius. Na, o vienas iš pirmųjų - statybos leidimas. Šis leidimas - beveik visais atvejais yra būtinas norint pradėti statybos darbus. Taigi šiame straipsnyje atsakysiu į pagrindinius klausimus susijusius su šio leidimo gavimo tvarka.

    Kam reikalingas statybos leidimas ir kokia jo svarba?

    Statybos leidimas yra oficialus dokumentas, suteikiantis teisę atlikti statybos darbus. Jis yra reikalingas siekiant užtikrinti, kad statybos darbai atitiktų visus galiojančius teisės aktus, statybos techninius reglamentus ir standartus, o taip pat nepakenktų aplinkai ir kaimynams.

    Statybos leidimo svarba:

    •    Saugumas: statybos leidimas padeda užtikrinti, kad statybos darbai bus atliekami saugiai ir kokybiškai, o pastatytas statinys bus tinkamas naudoti.
    •    Tvarka: statybos leidimas padeda reguliuoti statybos procesą ir užtikrinti, kad statybos darbai nepažeistų aplinkos ir kaimynų interesų.
    •    Atsakomybė: gavus statybos leidimą, statytojas prisiima atsakomybę už statybos darbų kokybę ir saugumą.

    Statybos leidimo nereikia:

    Kai kuriems smulkiems statybos darbams, pavyzdžiui, tvorų, laikinų pastatų, nedidelių ūkinių pastatų statybai, sodo nameliams. Jeigu norite sužinoti kam reikalingi statybos leidimai, o kam ne, galite skaityti mano ankstesnį straipsnį ČIA ("Ar galiu išvengti statybos leidimo").

    Kokiame etape yra reikalingas statybos leidimas?

    Statybos leidimą būtina turėti prieš pradedant bet kokias statybas. Todėl vos tik įsigijus sklypą - kitas etapas ir turėtų būti gauti statybos leidimą. Tam, kad jį gautumėte reikės namo projekto, kurį paruošia architektas. Kad procesas vyktų sklandžiai ir kaip įmanoma sparčiau, turėkite kuo aiškesnę namo viziją ir visus savo lūkesčius detaliai papasakokite architektui. Kuo aiškiau išreikšite savo poreikius – tuo greičiau ir lengviau architektui bus paruošti individualų projektą būtent Jums.

    Nesijaudinkite dėl visų detalių, visą konkretų namo projektą teikia architektas. Jis esant poreikiui užsako sklypo geodezinius matavimus, padeda užsakyti topografinę nuotrauką, geologinius tyrimus, įvertina būsimo statinio energetinius parametrus  ir paruošia statinio viziją pritaikytą jūsų sklypui. Pats namo projektas ir jo parengimas  – itin nuoseklus, sudėtingas ir atsakingas žingsnis, kurį lydi tikrai nemažai procedūrų. Laimei, turiu jus nudžiuginti, kad jums visų šių procedūrų tikrai nėra būtina išmanyti. Tokius klausimus kaip projektavimo sąlygų sąvadas, geodeziniai matavimai, prisijungimo sąlygos, grunto tyrimai ir kiti, sprendžia architektas, konstruktorius ar statybos vadovas.

    Kas išduoda statybos leidimą?

    Dėl statybos leidimo išdavimo reikia kreiptis į savivaldybės administraciją, kurioje yra statomas statinys. Leidimą statyti naują statinį ir kitus su statybų sektoriumi susijusius leidimus išduoda savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas.

    Dokumentai reikalingi pateikti savivaldybės administracijai:

    •    Statybos leidimo išdavimo prašymas
    •    Statybos projektas
    •    Su statybos projektu suderinti dokumentai
    •    Statytojo tapatybę patvirtinantis dokumentas
    •    Nekilnojamojo turto kadastro išrašas
    •    Kiti dokumentai, kurių gali pareikalauti savivaldybės administracija

    Laimei, viso popierizmo taip pat galite išvengti, pasirinkus patyrusį, profesionalų specialistą. Architektas ne tik rengia projektą, bet ir teikia prašymus architektūriniams reikalavimams ir inžinerinių tinklų prisijungimo sąlygoms gauti,  rengia projektinius pasiūlymus bei techninį darbo projektą su visomis būtinomis jo dalimis, derina projektą su įvairiomis institucijomis bei gauna statybos leidimą.

    Kiek kainuoja statybos leidimas?

    Architektui parengus visas reikalingas projekto dalis, užsakovas patvirtina projektą ir sumoka valstybės rinkliavą: statybos leidimo išdavimo ypatingajam statiniui – 165 eurai,  neypatingajam – 93 eurai, nesudėtingam – 52 eurai.

    Tačiau tai yra būtinoji valstybės rinkliava. Nepamirškite, kad bendra suma statybos leidimui gauti taip pat yra architekto projektavimas ir organizacinis darbas, visi reikalingi dokumentai, tyrimai, matavimai ir kt. Tad bendrai kaina gali siekti nuo 2000 eurų ir daugiau.

    Kiek laiko užtrunka gauti statybos leidimą?

    Nors įprastai savivaldybės pateiktuose šaltiniuose minima, kad įprastas statybos leidimo ir dokumentų tvirtinimas vyksta apie  1 mėnesį, praktika rodo ką kitą. Visgi vidutiniškai statybos leidimą galima gauti per 2-3 mėnesius. Ypatingųjų statinių statybos leidimo gavimas gali užtrukti iki 6 mėnesių ar ilgiau.

    Patarimas, kaip greičiau gauti statybos leidimą:

    Kad statybos leidimas vyktų sklandžiai ir kuo įmanoma greičiau, geriausias patarimas yra susirasti kompetentingą specialistą ir gerai žinoti ko norite, apie ką svajojate bei dėl ko abejojate. Aiškiai visuose etapuose išdėstykite savo vizijas, poreikius ir lūkesčius, nebijokite eiti į atvirą dialogą, diskutuokite, juk nuo to priklauso ne tik statybos leidimo greitis, bet ir būsimas jūsų svajonių namas.
    Statybos leidimo gavimas gali atrodyti sudėtingas procesas, tačiau tinkamai pasiruošus ir laikantis visų reikalavimų, jį galima įveikti sklandžiai.

    O jeigu jus domina kita aktuali informacija susijusi su nekilnojamuoju turtu - pirkimas, pardavimas, nuoma ar kitos paslaugos - esu tam, kad Jums padėčiau aiškiai ir paprastai suprasti su nekilnojamu turtu susijusius klausimus ar paslaugas.