Ką reikia žinoti planuojantiems statyti namą?

  • Turite sklypą ir jame planuojate statyti namą? Iš pirmo žvilgsnio – namo statyba atrodo kaip sudėtingas ir daug asmeninių išteklių reikalaujantis procesas. Tačiau aiškiai suplanavus ir pasiruošus, viską teisingai atliekant žingsnis po žingsnio namo statybos tikrai taps sklandesnės ir aiškesnės.

    Žinoma, namo statybos - nuo sklypo įsigijimo, leidimų gavimo, statybos pradžios, eigos ir pabaigos – ganėtinai ilgas procesas, tačiau atminkite, kad galiausiai rezultatas atperka tą laukimą. Taigi, kad pasiruošimas ir namo statybos planavimas būtų kuo aiškesnis ir ramesnis, straipsnyje išsamiai papasakosiu pagrindinius žingsnius nuo vizijos iki galutinio tikslo - nuosavo namo.

    ✔️1 žingsnis: nuo ko pradėti?

    Taigi, turite savo sklypą, norite statyti namą, tačiau nežinote nuo ko pradėti? Pirmieji etapai turėtų būti šie: finansai, poreikiai, ir bene svarbiausia - būsimo namo vizija. Kad būtų lengviau, pasidarykite nedidelius namų darbus, kurie įneš aiškumo ir leis pradėti žengti pirmuosius žingsnius statybos link.

    Labai tiksliai ir aiškiai išsigryninkite savo poreikius ir namo viziją. Apgalvokite kokio dydžio namo norite, kiek žmonių jame gyvens (pagalvokite ir apie ateitį, jeigu planuojate šeimos pagausėjimą), sužinokite ar į skypą bus paprasta atsivesti inžinerinius tinklus, apgalvokite funkcionalumą. Kuo smulkiau apgalvosite ar net susirašysite būsimo namo viziją - tuo bus lengviau visa tai įgyvendinti.

    Ne ką mažiau svarbios ir finansinės galimybės. Dažnai susiduriama su problema, ypač statantiems pirmąjį savo namą - biudžeto apskaičiavimas. Bent jau preliminariai įvertinti būsimą namo biudžetą gali padėti paieškos internete. Peržiūrėkite parduodamų namų skelbimus, jų kainas, medžiagų, statybos meistrų, rangovų skelbimų kainas, paprašykite patarimų bendraminčių, kurie jau yra statę namą ar yra šiame etape, ne ką mažiau padeda ir įvairios, su namų statyba susijusios grupės socialiniuose tinkluose.

    Žinoma, kad visi šie pirminiai etapai vyktų dar greičiau, efektyviau ir aiškiau, jau nuo pat pradžių galite kreiptis į specialistus, be kurių viename ar kitame statybos etape tikrai neišsiversite.

    ✔️2 žingsnis: namo projektas

    Jeigu jau turite namo viziją, aiškiai išsikėlę savo tikslus ir poreikius – metas namo projektui. Standartiškai jį sudaro: architektūrinė dalis, konstrukcinė dalis ir inžinerinių tinklų (lauko) bei sistemų (vidaus) dalys. Ir tai jau etapas, apie kurį kalbėjau, kad čia prireiks specialistų pagalbos. Taigi namo projektui jums reikės profesionalaus architekto. Būtent architektas perkelia Jūsų viziją į statybos projektą, parengia techninę dokumentaciją, norint gauti statybos leidimą. Renkantis architektą įvertinkite jo patirtį, mokėjimą įsiklausyti į jūsų poreikius. Surasti tikrai gerą ir profesionalų specialistą gali padėti ir bendraminčiai, rekomendacijos.

    Įprastai namo projektą ruošia ne vien architektas. Kartu su juo turime ir konstruktorių – statybos inžinierius/projektuotojas, su kuriuo užsakovas tiesiogiai bendrauja rečiau, tačiau jis rengia techninę projekto dalį.

    Įdomu tai, kad pats namo projektas ir jo parengimas – itin nuoseklus, sudėtingas ir atsakingas žingsnis, kurį lydi tikrai nemažai procedūrų. Laimei, turiu jus nudžiuginti, kad jums visų šių procedūrų tikrai nėra būtina išmanyti. Tokius klausimus kaip projektavimo sąlygų sąvadas, geodeziniai matavimai, prisijungimo sąlygos, grunto tyrimai ir kiti, sprendžia architektas, konstruktorius ar statybos valdytojas.

    ✔️3 žingsnis: statybos leidimas

    Po namo projekto seka kitas svarbus žingsnis, po kurio jau galite pradėti statybas tai – statybos leidimas. Tai dokumentas leidžiantis pradėti statybos darbus ir jis yra derinamas su vietos savivaldybe. Per kiek laiko yra gaunamas statybos leidimas – vieno atsakymo nėra. Tai priklauso ir nuo vietos ir nuo statinio sudėtingumo bei aplinkybių - ar būsimam statiniui netaikomi paveldosaugos, poveikio aplinkai, apsaugos zonų ir kiti specifiniai reikalavimai. Leidimui išduoti statyti naują neypatingą statinį numatytas 30 darbo dienų terminas, nuo dokumentacijos pateikimo dienos. Tačiau esant neaiškumams ar pataisymams – leidimo gavimas gali užtrukti ir ilgiau – iki keletos ar daugiau mėnesių.

    ✔️4 žingsnis: namo statyba ir jo eiga

    Gavus visus leidimus - galima pradėti svarbiausią etapą - tai namo statybą. Remiantis statinio projekto dokumentacija, galima apskaičiuoti numatomą namo statybos kainą, tik turėkite omenyje, kad visiškai tiksliai įvertinti kainą yra sunku. Kaip ilgai užtruks pats statybos etapas - priklauso nuo daugelio veiksnių (įskaitant ir finansus, rangovo terminus ir kitus niuansus). Jeigu nusprendėte viską statyti savarankiškai, turite žinoti, kad privalote išmanyti nemažai svarbių smulkmenų ir net įstatymų, kurių nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės ar klaidų ateityje.

    Jeigu nežinote visų su namo statyba susijusių niuansų, nesate tam pasiruošę - tokiais atvejais visuomet rekomenduojama kreiptis į statybos rangovus. Čia irgi turite pasidaryti nedidelius namų darbus, pasirinkti tinkamą ir profesionalų rangovą, kuriam patikėsite visus ar bent dalį darbų. Internete galite rasti daug informacijos ir atsiliepimų apie įvairius rangovus, tad verta pasikliauti ir rekomendacijomis.

    Svarbu paminėti, kad tinkamas rangovo pasirinkimas, rašytinė statybos darbų sutartis, detalūs statinio projekto sprendiniai bei susitarimų surašymas, leidžia išvengti bet kokių konfliktų ir garantuoja sėkmingą namo statybos įgyvendinimą.

    ✔️5 žingsnis: namo statybos pabaiga ir jo pridavimas

    Statybos darbai laikomi baigtais, kai įvykdytos visos statybos projekto sąlygos. Baigus namo statybą turi būti pateikiami dokumentai Valstybinei teritorijų priežiūros ir statybos inspekcijai (VTPSI), norint gauti deklaraciją apie statybos pabaigą ir namo tinkamumą gyventi.

    Kokie dokumentai turi būti pateikiami?

    Detalus techninis-darbo projektas, energetinis pasas, kadastro byla, geodeziniai suderinimai su vietos savivaldybe, geriamojo vandens, energetikos pažymos, taip pat kiti dokumentai.

    Apibendrinimas

    Viskas kas liečia namo statybą ir visą eigą, galima rašyti ir rašyti, plėstis dar daugiau apie kiekvieną etapą atskirai. Tačiau šio straipsnio pagrindinis tikslas buvo papasakoti ir supažindinti su pagrindiniais namo statybos etapais, nuo idėjos iki galutinio tikslo.

    Pagrindinis ir svarbiausias patarimas būtų - eiti žingsnis po žingsnio, nuosekliai, neskubant ir apgalvojant kiekvieną etapą. Viską apgalvojus, suplanavus ir pasiruošus - namo statybos procesas tikrai nekels daug galvos skausmo ir neatrodys toks sudėtingas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

    Jeigu kiltų klausimų ar reikėtų profesionalios pagalbos - esu pasiruošęs atsakyti į rūpimus klausimus ir padėti nekilnojamojo turto statybos, pirkimo, pardavimo, vertinimo procese.