Ką reikia žinoti norint pakeisti žemės sklypo paskirtį?
-
Įsivaizduokite atvejį, kuomet turite žemės sklypą, o gal ruošiatės jį pirkti vaizdingoje vietoje, tačiau ten negalite statyti namo ar sodo namelio, nes tai draudžia žemės paskirtis? Arba atvejis, kai namų valda sklypo teritorijoje leistina, bet joje negalite įrengti komercinės paskirties objektų. Šiuo atveju išeitis yra - žemės sklypo paskirties keitimas. Lietuvoje žemės sklypų paskirtis reglamentuoja įstatymai, todėl norint pakeisti žemės sklypo paskirtį, reikia žinoti tam tikrus nuostatus. Straipsnyje išsamiau papasakosiu apie žemės sklypų paskirties keitimą ir papaskosiu žingsnius kaip teisingai tai atlikti.
✔️Kaip sužinoti žemės sklypo paskirtį?
Nors paprastai turintys žemės sklypą ar besiruošiantys jį pirkti jau žino žemės paskirtį, tačiau užbėgsiu įvykiams už akių ir pateiksiu patarimus, kaip sužinoti žemės paskirtį jeigu dar tik ieškote patinkančio sklypo ar norite pasitikrinti jo paskirtį.
Patikimiausias ir išsamiausias būdas sužinoti žemės paskirtį yra kreipiantis į registrų centrą. Prisijungus prie elektroninės Registrų centro klientų savitarnos sistemos, skiltyje Nekilnojamojo turto kadastras ir registras, kairiajame meniu spustelėjus nuorodą Registro išrašai ir pažymos bei pasirinkus dokumento tipą – Nekilnojamojo turto registro išrašas pagal nurodytą turto adresą. Tokia paslauga Jums kainuos apie keletą eurų.
Taip pat galite pasinaudoti puslapiu. Ir nors šiame puslapyje nėra nurodytos žemės paskirtys, tačiau suprasti jas nesudėtinga. Įprastai namų valdos ten yra pažymėtos numeriais, gatvių pavadinimais ir geltona spalva, tad bent jau suprasti ar tai namų valdos paskirtis - sudėtinga nebus. Šiame puslapyje surasite ne tik adresus, bet ir pamatysite komunikacijas šalia sklypo – ar šalia praeina dujos, elektra, vanduo, kokios artimiausios susisiekimo paslaugos ir kt.
✔️Kada yra keičiama žemės sklypo paskirtis?
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės Nr. 1073 „Dėl Pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir būdo nustatymo ir keitimo tvarkos bei sąlygų aprašo patvirtinimo“ įstatymu, yra numatyta, kad: pagrindinė žemės naudojimo paskirtis ir būdas (būdai), yra nustatomi Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos vadovo ar jo įgalioto teritorinio padalinio vadovo.
Taigi jeigu savo žemės sklype norite vystyti kitokią veiklą, nei tai numatyta žemės paskirtyje - žemės sklypo paskirties keitimas yra neišvengiamas.
✔️Ar visais atvejais galima pakeisti žemės sklypo paskirtį?
Trumpai ir aiškiai tariant - jeigu sklypas patenka į urbanizuotą ar urbanizuojamą teritoriją, vadinasi, sklypo paskirtį galėsite pakeisti, kitu atveju – ne. Kaip sužinoti ar sklypas patenka į urbanizuotą ar numatomą urbanizuoti teritoriją? Greičiausias būdas tai padaryti - išnagrinėti savivaldybės, kurioje turite ar ruošiatės turėti sklypą bendrąjį planą. Kaip surasti planus? Tiesiog paieškos sistemoje įveskite sakinį, pavyzdžiui: “Vilniaus rajono savivaldybės bendrasis planas”. Sužinoti galima ir savivaldybės administracijoje, architektūros skyriuje. Taip pat galite pasinaudoti aukščiau nurodytu puslapiu, urbanizuotos teritorijos jame pažymėtos geltona spalva, taip pat nurodomos gatvės. Tačiau vien šiuo puslapiu pasikliauti nerekomenduočiau.
✔️Ką daryti jeigu žemės sklypas nepatenka į urbanizuotą teritoriją?
Kaip ir minėjau viršuje - kai žemės sklypai patenka į urbanizuotą ar urbanizuojamą teritoriją, problemų dėl sklypo paskirties keitimo nekils, jei – ne, tai jos pakeisti – negalėsite. Tačiau yra tam tikrų išimčių.
Dažniausiai pasitaikantis atvejis yra tuomet, kai yra paveldimas arba nuo senai turimas žemės ūkio paskirties sklypas, o jame norima pastatyti namą ar sodo namelį. Jeigu sklypas nepatenka į urbanizuotą ar urbanizuojamą teritoriją ir paskirties keisti negalima, yra dar keletas išimčių, kuomet statinys gali iškilti:
1. Jeigu sklype yra seni ar buvę registruoti pastatai ir jie yra atstatomi.
Naujo statinio statyba toje pačioje vietoje yra galima jeigu senasis statinys būtų ar jau yra nugriautas ir išregistruotas iš Nekilnojamojo turto registro, o naujo pastato statyba nugriauto pastato vietoje yra galima pagal galiojančius teisės aktus.
2. Esate ūkininkas, t.y. turite ūkininko pažymėjimą ir įregistruoti ūkį tame sklype.
Pažymėtina, jog norint statyti (atkurti) ūkininko sodybą, tai galima daryti tik žemės sklype, kurio pagrindinė žemės naudojimo paskirtis – žemės ūkio (žemės naudojimo būdas – kiti žemės ūkio paskirties žemės sklypai), ir kuris yra ne mažesnis kaip 0,5 hektaro. Žemės ūkio paskirties sklype galima statyti ūkininko sodybą ir kelis pagalbinio ūkio pastatus. Norint gauti leidimą statyti, reikia būti ūkininku (turėti ūkininko pažymėjimą).
✔️Kaip keičiama žemės sklypo paskirtis ir kokie reikalingi dokumentai?
Jeigu žemės sklypas atitinka reikalavimus ir galite keisti jo paskirtį, pateiksiu paskirties keitimo eigą. Jeigu būsima paskirtis atitinka bendrąjį planą, nereikia rengti jokio papildomo teritorijų planavimo dokumento. Kaip pateikti prašymą?
Galite pateikti prašymą elektroninėje Žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimo informacinėje sistemoje (ŽPDRIS), užpildant atitinkamą formą, tai galite padaryti paspaudę šią nuorodą.
Arba galite kreiptis į miesto ar rajono savivaldybę kurioje yra turimas žemės sklypas ir užpildyti prašymo formą.
✔️Dokumentai kurių reikės keičiant žemės sklypo paskirtį:
Prie prašymo reikia pridėti žemės sklypo ir pastatų nuosavybės dokumento kopijas, žemės sklypo plano kopiją, statinių išdėstymo planą, ištrauką iš bendrojo plano ir kitus aktualius dokumentus (įgaliojimai, sutikimai ir t.t.).
Gautą sprendimą pateikus VĮ Registrų centrui bus pakeista žemės sklypo paskirtis.Ir štai, visi žingsniai atlikti! Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad, vykdant žemės sklypo paskirties keitimo procedūras, gali kilti neaiškumų ar teisinių klausimų. Šį darbą galite padaryti patys arba kreiptis į specialistus, kurie sutvarkys visus dokumentus teisingai, greitai ir kokybiškai.
Žemės sklypo paskirties keitimas Lietuvoje yra sudėtingas procesas, kurį reglamentuoja teisės aktai, o tai reikalauja atidumo bei teisinio aiškumo. Žemės sklypo paskirties keitimus ir visus su juo susijusius veiksmus reguliuoja šie teisės aktai:
• Lietuvos Respublikos savivaldos įstatymas.
• Lietuvos Respublikos žemės įstatymas.
• Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymas.Būtina žinoti, kad, pakeitus sklypo paskirtį, keisis ir žemės sklypo rinkos vertė bei žemės mokesčio dydis. Sklypų savininkai, prieš keisdami žemės naudojimo paskirtį, turi įvertinti galimą žemės mokesčio padidėjimą.
Turiu pabrėžti, kad informacija ar tam tikri nuostatai kinta, yra tikslinami ar net keičiami. Todėl visais atvejais būtina laikytis visų teisės aktų nuostatų, teikti tinkamai parengtus dokumentus ir bendradarbiauti su savivaldybėmis bei kitomis institucijomis. Tad specialistų(matininko, geodezininko ar architekto) patirtis gali būti vertinga, siekiant išvengti klaidų ir užtikrinti, kad visi dokumentai atitiktų teisės aktų reikalavimus. Tad jeigu norite pakeisti žemės sklypo paskirtį, kyla klausimų ar neaiškumų, visuomet galiu padėti tinkamai ir profesionaliai parengti visus dokumentus susijusius su žemės sklypo paskirties keitimu.