Būsto nuoma su nepilnamečiais vaikais – ar reiktų nerimauti?
-
Lietuvos NT nuomos rinkoje paplitęs labai nemalonus stereotipas - nenuomoti buto ar namo šeimai su nepilnamečiais vaikais, nes gali būti sunkumų juos iškraustant. Suaugusiuosius išregistruoti galima internetu keliais mygtuko paspaudimais, o vaiko teises į būstą gina valstybė... Šis stereotipas turi realų pagrindą - kelias sudėtingas bylas, kai savininkai mėnesių mėnesius bandė iškraustyti nemokius nuomininkus iš savo nuosavybės, bet jie liko ten gyventi, nes turėjo mažamečių vaikų. Po šių bylų ir liko nemalonus stereotipas, kuris vis dar užkerta kelią jaunoms šeimoms susirasti norimą būstą nuomai. Be reikalo. Tokių atvejų pasitaiko itin retai, todėl baimintis tikrai nėra ko.
Kaip išnuomoti butą šeimai su nepilnamečiais vaikais?
Noriu duoti keletą patarimų, kaip išnuomoti butą ar namą šeimoms, turinčioms mažų vaikų. Jei į juos atsižvelgsite, 99 proc. tikimybė, kad problemų nebus.
- Pasirašykite rašytinę sutartį. Lietuvos teisinė sistema pripažįsta ir žodines sutartis, jei nuomotojas ir nuomininkai susitaria dėl gyvenimo bute ar name. Reikalaujama sudaryti rašytinę sutartį tik tuo atveju, jei numatomas konkretus nuomos terminas, pavyzdžiui, metai ar iki tam tikros datos. Priimdami šeimą su mažais vaikais į savo būstą, VISADA pasirašykite rašytinę sutartį, kurioje aiškiai nurodysite gyvenimo ir išsikraustymo sąlygas. .
- Sutartį registruokite VĮ "Registrų centras". Kai sudarysite sutartį, registruokite ją VĮ "Registrų centras". Registruoti galima ir internetu. Tai kainuoja keletą eurų. Registruota sutartis turi juridinę galią ir pravers teismo atveju. Pats registracijos faktas nuomininkams parodys, kad esate nusiteikę ryžtingai ginti savo turtą teisme.
- Sutartyje numatykite punktą, kur registruojami nuomininkų vaikai. Sutartyje gali atsirasti punktas dėl vaikų nuomos adreso. Tokiu būdu nuomininkai parodo, kad jie suvokia vaikų registravimo svarbą.
- Aiškiai apibrėžkite veiksmus nemokumo atveju. Tiek sutartyje, tiek žodžiu paaiškinkite nuomininkams, kas gresia nemokumo atveju. Tai iškeldinimas su teismo sprendimu - ilga ir nemaloni procedūra, kurios metu tikrinamas nuomininkų finansinis pajėgumas, dalyvauja ir vaikų teisių tarnyba, ginanti nepilnamečių vaikų teises. Paprastai po tokių procesų teismas yra linkęs priteisti ir nuomą už mėnesius, gyventus po sutarties nutraukimo. Jei po sutarties pabaigos teismo procesas tęsėsi 6 mėnesius ir nuomininkai gyveno tame pačiame būste toliau, jam gali būti priteistas 6 mėnesių nuomos mokestis arba tam tikra kompensacija.
- Kompensacija už sugadintą turtą. Dažnai šeimų su vaikais nenorima dėl to, kad vaikai gali apgadinti buto ar namo sienas, baldus, grindų dangą. Sutartyje reikėtų aiškiai nustatyti, kaip reiktų elgtis tokiais atvejais. Įprasta, kad nuomininkai savo lėšomis turi padaryti remontą ir atlyginti už sugadintą turtą. Taip pat gali būti imama tam tikra kompensacija. Kai kada numatoma, kad užstatas negrąžinamas, jei turtas sugadinamas. Svarbu bendrauti su nuomininkais ir tartis dėl nedidelių remonto darbų prieš paduodant juos į teismą.
Akivaizdu, kad nerimauti priimant nuomotis šeimą su vaikais nėra dėl ko, jei tik sudaroma gera sutartis. Internete sutarčių pavyzdžių yra apstu, tačiau jos ne visada tinkamai gina šeimininkų interesus. Dėl to rekomenduojame kreiptis į brokerius, kurie ne tik padeda išnuomoti ar išsinuomoti būstą, bet ir turi pasiruošę gerus nuomos sutarčių šablonus, paruoštus profesionalių teisininkų. Vertingiausia yra gyva konsultacija, kaip su nuomininkais reiktų elgtis konkrečiu atveju.
Kadangi sutartį būtina registruoti "Registrų centre", kad ji įgautų juridinę galią, reiktų turėti omenyje ir valstybei mokamus mokesčius. Jei nuomojate butą arba namą, verčiatės savotišku nuomos verslu, todėl privalote susimokėti mokesčius valstybei. Tai yra 15 proc. gyventojų pajamų mokestis (GPM). Jį reikia susimokėti kitais metais deklaruojant pajamas, tad atsidėkite tam tikrą nuomos dalį mokesčiams, kad paskui nebūtų "nemalonaus siurprizo".
Bylų dėl iškeldinimo pastaruoju metu yra labai nedaug, nes tai tikrai sudėtingas teismo procesas, kurio metu kartais gali būti net laikinai paimami vaikai. Dėl to nesąžiningi nuomininkai stengiasi rizikuoti mažiau.
Tokia situacija susiklostė dėl dviejų pamatinių teisių susikirtimo. Teisė į nuosavybę yra ginama valstybės, kaip ir vaiko teisės į gyvenamą vietą yra ginama valstybės. Šios abi teisės yra lygiavertės, todėl ir prireikia teismo proceso, kurio metu teisėjas įvertina nuomotojo pretenzijas ir nuomininkų galimybes apgyvendinti vaikus kitame būste. Kreipiantis į teismą tyliai ir ramiai šios situacijos išspręsti nelabai pavyksta. Nuo tokių ginčų tiek teisme, tiek už jo ribų kenčia tik vaikai, kurie nesupranta, kaip veikia nekilnojamo turto rinka, valstybės teisinė sistema. Nuomotojai ir nuomininkai turi glaudžiai bendradarbiauti ir komunikuoti tarpusavyje, kad vaikai turėtų visavertę gyvenamąją aplinką.