Būsto nuoma - kaip apsisaugoti nuo nemokių nuomininkų?

  • Nusprendus nuomoti būstą, jį norime perleisti į sąžiningų ir tvarkingų žmonių rankas, kurie rūpinsis juo. Tačiau nors ir retai,bet vis dar tenka išgirsti atvejų, kai savo būstą žmonės perleidžia į piktavalių ir nemokių asmenų rankas. Šimtu procentų apsisaugoti nuo to neįmanom, juk negalime nuspėti ar tas žmogus turi piktų ketinimų ar ne, o ir dažnai pirmieji įspūdžiai ar susitikimai gali būti gerokai apgaulingi. Visgi, kad tokių atvejų išvengtume ir šias rizikas sumažintume pateiksiu patarimų, į ką verta atkreipti dėmesį nuomojant būstą ir kaip išvengti nemokių ir nesąžiningų nuomininkų.

    Pirma pažintis

    Būtent apžiūros metu pirmą kartą susipažinsite su galbūt būsimu nuomininku, todėl čia turite būti itin atidūs. Jeigu kyla klausimų, paklauskite, tačiau nepulkite į kraštutinumus ir neišgąsdinkite kliento su itin asmeniniais klausimais. Elkitės santūriai, turėtumėte palaikyti natūralų pokalbį, kurio metu ir išsiaiškinkite jums rūpimus klausimus. Galite paklausti apie jo veiklą, kodėl panoro apsigyventi šiame rajone, arba kodėl išsikraustė iš ankstesnio būsto, tokie ir panašūs klausimai jums leis labiau pažinti klientą.

    Nepamirškite per pirmąjį susitikimą išdėstyti visų sutarties sąlygų, jeigu tokių yra – papildomų reikalavimų ar taisyklių, taip pat paminėkite depozito dydį.

    Sutartis ir jos sąlygos

    Jeigu išsirinkote kam perleisite savo nekilnojamąjį turtą nuomai, kitas labai svarbus ir būtinas žingsnis – sutartis. Sutartis yra būtina, joks žodinis ar kitas sutarimas laikomas negaliojančiu ir neturinčio jokios galios. Sutartis turi būti rašytinė ir tai taps jūsų tam tikru saugumo garantu. Joje turite aptarti ir įtraukti svarbiausias sąlygas. Kokios jos?

    • Nuomos laikotarpis
    • Nuomos kaina
    • Nuomos ir komunalinių paslaugų mokėjimo terminas
    • Būsto taisyklės kurių privalo laikytis nuomininkas
    • Sankcijos, už nuomininko taisyklių nesilaikymą

    Sutartyje taip pat galite įtraukti norimas papildomas sąlygas, tokias kaip draudimą laikyti gyvūnus, pernuomoti būstą kitiems asmenims, nerūkyti namų valdoje ir tt.

    Sutarties sąlygas detaliai aptarkite su nuomininku ir leiskite jam ramiai ir atidžiai su jomis susipažinti. Turėkite dvi sutarties kopijas, kuri viena atiteks jums, o kita nuomininkui. Sutartyje įtraukite asmens duomenis: vardą, pavardę, asmens kodą, kontaktinius duomenis. Prieš pasirašant sutartį paprašykite nuomininką parodyti asmens dokumentą ir sutikrinkite ar viskas teisinga. Viską įtvirtinkite abiejų šalių parašais. Sutartį saugokite, nes pasitaikius, bet kokiam ginčui, nesutarimams ar kliento nemokumui, ji bus kaip teisinis pagrindas.

    Depozitas

    Depozitas yra normali praktika taikoma visiems nuomininkams. Apie depozitą ir jo sumą būsimą nuomininką įspėkite dar prieš pasirašant sutartis. Depozitas laikomas tam tikru saugumo garantu, siekiant sumažinti nuomos riziką. Jo dydis dažniausiai būna vieno ar dviejų mėnesių būsto nuomos suma, tai nusprendžiate tik jūs pats. Depozitu nerekomenduojama padengti paskutinio nuomos mėnesio sumos, nes išsikraustant nuomininkas gali nesumokėti komunalinių mokesčių už paskutinį gyventą mėnesį ir palikti nuomojamas patalpas netvarkingas.

    Būsto mokesčiai

    Mokesčius už būstą nuomininkas privalo sumokėti nustatyti laiku, kuris buvo aptartas ir įtrauktas į sutarties sąlygas, todėl svarbu stebėti ar mokėjimai yra vykdomi laiku. Jeigu pastebėjote, kad sumokėti vėluojama savaitę, dvi ar net daugiau, nenuolaidžiaukite, geriausia kreiptis į nuomininką kuo anksčiau ir spręsti susidariusią situaciją. Išsiaiškinkite kodėl jis laiku neatlieka mokėjimų ir taip pažeidžia sutarties sąlygas, būna išimčių ir tam tikrų aplinkybių, tačiau išlikite budrūs ir nepatekite į sukčių pinkles. Skolos tik kaupsis, o už būstą taip ir gali būti nesumokėta, todėl vos tik nuomininkas pradės vėluoti, nieko nelaukite, arba susiklosčius tam tikroms aplinkybėms skirkite jam savaitę ar dvi, tačiau ne ilgiau. Dėl bet kokio vėlavimo ir sutarčių nesilaikymo jūs galite nutraukti sutartį ir apie tai privalote nuomininką įspėti raštu bei duoti nuomininkui laikotarpį padengti įsipareigojimus.Jeigu nuomininkas neatsakys į laišką ir/ar nesumokės Jums mokesčių, privalės išsikraustyti pagal sutarties pažeidimą (tokiu atveju depozitas yra negražinamas ir galite reikalauti padengti susidariusią skolą).

    Jeigu kyla neramumų, galite atvykti apžiūrėti būsto gyvai, tačiau tai neturi būti savivaliavimas, privalote įspėti nuomininką arba šią sąlyga įtraukti į sutartį. Taip pat svarbu nepamiršti rūpintis nuomininku bei savo turtu, jeigu būste sugedo buitinė technika ar nutiko kiti nesklandumai, turite tuo pasirūpinti ir nepalikti nuomininko likimo valiai.

    Taigi, trumpa atmintinė kaip nepakliūti į nemokių klientų ar sukčių pinkles:

    • Susipažinkite su būsimu nuomininku
    • Būtinai sudarykite sutartį raštu
    • Prašykite depozito
    • Tikrinkite ar laiku atliekami mokėjimai
    • Jeigu nerimaujate dėl nuomojamo objekto būklės – retkarčiais nuvykite apžiūrėti būsto gyvai (motyvuokite, kad norite gauti nuomą grynais ir/ar turite patikrinti prietaisų skaitiklių rodmenis).

    Neturite laiko, noro ar patirties renkantis nuomininką?Nežinote kaip tinkamai ir teisingai paruošti sutartį, kad apsisaugotume nuo nemokių klientų ir probleminių nuomininkų? Nežinote kaip, arba sunku klientams pasakyti, kad jie netinkami nuomininkai ir ieškosite kitų?

    Jeigu neramina šie dalykai, tuo pasirūpinti galiu aš. Susisiekime jau dabar, ir turėsite asmeninį brokerį nekilnojamo turto klausimais.