Būsto nuoma – ką reikia žinoti norint išsinuomoti būstą?

  • Nekilnojamo turto nuoma šiuo metu itin populiarus sprendimas tiek didžiuosiuose, tiek mažesniuose miestuose. Būsto nuomą dažnai renkasi mokytis atvykę studentai ar jaunos šeimos. Tikriausiai sutiksite, kad išsinuomoti būstą ne toks rimtas sprendimas kaip jį nusipirkti, tačiau nuoma taip pat yra itin atsakingas ir svarbus žingsnis, tad ką reikia žinoti prieš nuomojantis būstą ir kaip nepapulti į sukčių pinkles?

    Kaip išsirinkti būstą nuomai?

    Tai vienas atsakingiausių sprendimų, būstų pasirinkimų, ypatingai didžiuosiuose miestuose itin gausu, tad išsirinkti gali tapti kur kas lengviau, jeigu prieš tai pasidarysite nedidelius namų darbus ir apgalvosite kai kuriuos aspektus:

    • Būsto vieta - vienas svarbiausių kriterijų. Tikriausiai nenorite, kad būstas būtų vienoje miesto pusėje, o darbovietė ar mokymosi įstaiga – kitoje, o kur dar kelionės išlaidos ir spūstys. Tinkamai pasirinkta būsto vieta sutaupys tiek laiko, tiek kuro sąnaudų.
    • Būsto plotas – apgalvokite, kokio dydžio būsto jums reikės, nuo to priklauso būsto kaina ir mokesčiai. Jeigu gyvensite vienas ar dviese, tikriausiai neverta investuoti į didesnį plotą, kuris galbūt nebus išnaudojamas.
    • Kaina – taip pat vienas iš svarbesnių aspektų- nuomos kaina bei mokesčiai. Visų pirma, įsivertinkite savo galimybes, ar galėsite leisti tam tikrą sumą būsto nuomai kiekvieną mėnesį. Būsto nuomos kainos priklauso nuo miesto, rajono, ploto, išplanavimo, statybos metų bei kitų aspektų. Įsivertinę ir apgalvoję aukščiau paminėtus aspektus, susiraskite jūsų kriterijus atitinkančius būstus ir juos palyginkite tarpusavyje, taip lengviau išsirinksite geriausią variantą.

    Tik apgalvojus visus savo poreikius galite pradėti ieškoti būsto, tačiau ką verta žinoti prieš jį išsinuomojant ir kaip nepapulti į sukčių pinkles?

    Nuoma su brokerio pagalba ir be jo

    Nuomotis su brokerio pagalba ar be jo paslaugų - jūsų pačių pasirinkimas. Nuomotis būstą su brokerio pagalba šiuo metu vienas populiariausių ir saugiausių sprendimų. Norint išsinuomoti būstą be brokerio pagalbos galima patekti į sukčių pinkles. Nors apie tai šnekama itin daug, visgi kartais sukčiai sugeba išvilioti pinigus iš patiklių, būstą norinčių išsinuomoti žmonių. Atminkite, kad brokeris niekuomet neprašytų pervesti avanso ar rezervacijos mokesčio būsto net neapžiūrėjus, tad išgirdę tokį prašymą būkite atidūs ir nepakliūkite į sukčių apgaules.

    Nuomojantis būstą su brokerio pagalba jis bus kaip tarpininkas, kuris padės susitarti dėl būsto apžiūros, papasakos apie jį plačiau, aprodys būstą bei padės sudaryti sutartį. O jeigu būstas netinka, brokeris pasiūlys kitus variantus, pagal jūsų poreikius.

    Taip pat dažna praktika - tarpininkavimo mokestis, kurį prašoma sumokėti. Toks susitarimas yra tarp brokerio ir nuomotojo. Jeigu mokestis yra 200 eurų, šią sumą rekomenduojama padalinti iš 12 mėnesių ir pridėti prie nuomos kainos. Įsivertinkite ar sudarius 1 metų sutartį bendra kaina tenkina, jeigu ne, ieškokit kompromisų – paprašykite sumažinti nuomos arba agentūros mokestį. Tokio mokesčio neverta išsigąsti, tai yra normali praktika ir būtent tokie būstai, kuriems taikomas agentūros mokestis yra mažesnės rinkos kainos nei tie objektai, kuriuos nuomoja pats savininkas, tad toks sprendimas kartais kur kas labiau apsimoka, o svarbiausia, leidžia išsinuomoti objektą saugiai.

    Būsto apžiūra

    Būsto apžiūra - vienas iš svarbiausių etapų, kuriam reikia šiek tiek atidumo ir nedidelio pasiruošimo. Atvykę apžiūrėti sutarto būsto neskubėkite, ramiai apžiūrėkite visus kambarius, buitinę techniką bei daiktus. Įsitikinkite, ar viskas ką matėte būsto skelbimo nuotraukose - atitinka realybę.

    Būsto apžiūrai skirkite šiek tiek pasiruošimo, savininkui ar brokeriui paruoškite svarbiausius ir jums aktualiausius klausimus – klausimai gali būti apie būsto mokesčius, nuomos sąlygas (pavyzdžiui jeigu turite, arba ateityje planuojate įsigyti augintinius išsiaiškinkite, ar nuomos sąlygos to nedraudžia). Jeigu aktualu, galite pasidomėti apie kaimynus, būste esamus baldus ar buitinę techniką. Nebijokite ir klauskite visų jus dominančių klausimų, juk jie gali nulemti ar pasirinksite šį būstą ar ne.

    Sutarties sudarymas

    Jeigu išsirinkote būstą, metas pasirašyti sutartį. Sutartis yra būtina, nes ji suteikia teisę į būstą bei joje apibrėžiamos visos nuomos sąlygos. Jeigu būstą nuomojatės per brokerį, paprašykite, kad jis supažindintų arba atsiųstų sutartį. Sutartį būtinai peržiūrėkite, atidžiai ir neskubant perskaitykite, o kilus nesklandumams dėl tam tikrų klausimų, visuomet klauskite.

    Atidžiai išsiaiškinkite ar sutartyje yra visos svarbiausios sąlygos – nuo kada iki kada nuomositės būstą, nuomos suma, mokėjimo terminai. Jeigu nuomojatės būstą ne su brokerio pagalba, pravartu patikrinti šeimininko dokumentus, galite paprašyti šeimininko parodyti asmens dokumentą, ar būsto dokumentus, kurie įrodytų būsto savininką.

    Nuomos sutartį pasirašykite ant kiekvieno lapo apačioje, tiek jūs tiek savininkas nurodykite kontaktinius duomenis. Saugokite sutartį, nes įvykus nesklandumams, ar konfliktinei situacijai sutartis bus svarbus ir reikalingas dokumentas.

    Ieškote nuomotis būsto, tačiau neturite tam laiko, norite jaustis saugiai ir nelikti apgautas? Susisiekite su manimi, padėsiu išsinuomoti būstą pagal jūsų poreikius, parengsiu reikiamus dokumentus bei saugiai perleisiu būstą į jūsų rankas.