Bankų finansavimas statomiems ir pastatytiems namams

  • Svajojate apie nuosavą būstą, tačiau tam neturite pakankamai santaupų? Sprendimas, kuris šią svajonę gali paversti realybe - bankų finansavimas. Remiantis Lietuvos bankų pateiktais duomenimis, pastaraisiais metais lietuviai daugiausiai skolinosi jau pastatytam ar statomam būstui, kiek mažiau - sklypams ar savarankiškoms būsto statyboms. Tiesa, paskolos suteikimo procesas nekilnojamam turtui skiriasi jį perkant dar tik statomą, jau pastatytą arba savarankiškai statant gyvenamąjį namą.

    Tad šiame straipsnyje detaliai aptarsiu bankų siūlomas finansavimo galimybes būstui įsigyti, reikiamus paskolos įnašus, galimybes bei bei pateiksiu naudingų patarimų ką reikia žinoti apie bankų finansavimą.

    Banko paskola pastatytam būstui

    Bankų finansavimas jau pastatytam būstui - vienas populiariausių pasirinkimų tarp tautiečių. Tokia banko paskola apima tiek pastatytus butus, tiek kotedžus, ar namus.

    Įnašas:

    Perkant jau pastatytą būstą pradinis įnašas turi siekti ne mažiau kaip 15–20 proc. įsigyjamo būsto kainos ar vertės. Tačiau jei išsirinkote senesnės statybos būstą kuris yra neremontuotas, jums gali prireikti didesnio pradinio įnašo. Daugiau nuosavų pinigų taip pat reikės ir tuo atveju, jeigu tai bus jau ne pirmas jūsų būstas, kurį norėsite įsigyti pasinaudoję banko finansavimu.

    Ką reikia žinoti?

    Galite įsigyti norimą būstą iš karto: jums nereikia laukti kol norimas būstas bus pastatytas. Perkant jau pastatytą ar net įrengtą būstą galite jį ne tik greitai įsigyti, bet ir įsikelti gyventi.

    Galimas ilgesnis paskolos grąžinimo terminas: įprastai jau pastatytiems būstams taikomas ilgesnis paskolos grąžinimo terminas, kuris įprastai gali siekti iki 30 metų.
    Paprastesnis ir greitesnis paskolos gavimo procesas: norint įsigyti jau pastatytą būstą, kreipimosi į banką dėl paskolos procesas yra kur kas paprastesnis ir greitesnis. Naujakuriams būtina užsakyti ir atlikti turto vertinimo procedūrą, o turint turto vertinimo ataskaitą – kreiptis į banką dėl galutinio paskolos pasiūlymo.

    Banko paskola dar tik statomiems būstams

    Bankų finansavimas dar tik pradėtiems statyti būstams, arba dar kitaip vadinama paskola būstui “iš brėžinių”, taip pat vienas iš populiariausių tautiečių pasirinkimų, ypač didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Tiesa, toks pasirinkimas turi daugiau rizikos bei nėra toks greitas ir paprastas procesas kaip įsigyjant jau pastatytą būstą.

    Įnašas:

    Įnašas dar tik statomiems būstams yra panašus kaip ir perkant pastatytą būstą, jis turi siekti ne mažiau kaip 15–20 proc. Daugiau nuosavų pinigų taip pat teks įnešti ir tuo atveju, jeigu tai bus jau ne pirmas jūsų būstas, kurį norėsite įsigyti pasinaudoję banko finansavimu.

    Ką reikia žinoti?

    Preliminari pirkimo–pardavimo ar rezervacijos sutartis: ši sutartis visada reikalinga kreipiantis į banką dėl statomo būsto įsigijimo, nes šiuo atveju turto vertinimas yra atliekamas tik prieš bankui išmokant būsto paskolą.
    Kreiptis į banką dėl paskolos būtina laiku: tais atvejais, kai norimas būstas dar nepradėtas statyti ar pradėti tik jo pamatai, kreiptis į banką dėl paskolos reikia ne anksčiau nei likus dvylikai mėnesių iki statybų pabaigos.
    Imti paskolą nepastatytam būstui - didesnė rizika: sudaryti sutartį su banku likus daugiau nei metams iki būsto raktų perdavimo gali būti rizikinga ir dėl nekilnojamojo turto rinkos neužtikrintumo, ir dėl to, kad pablogėjus kredito gavėjų finansinei būklei, pavyzdžiui, sumažėjus pajamoms, bankas gali nebesuteikti kredito. Taip pat dėl išaugusio EURIBOR gali gerokai išaugti įnašo suma ar mėnesinės įmokos už paskolą.

    Banko paskola statantiems būstą savarankiškai

    Namas kurį statotės patys - daugelio svajonė, vien dėl to, kad galite pasirinkti norimą sklypo dydį, individualų namų projektą, bei įsirengti namą pagal visus savo poreikius. Tiesa, banko finansavimas nuosavam namui kurį statotės savarankiška, gerokai skiriasi nuo aukščiau aprašytų situacijų.

    Įnašas:

    Jeigu įsigijote ar jau turite sklypą, esate pasidarę namo sąmatą, įprastai savo lėšų reikia turėti apie 25-30%. Bankų pateiktais duomenimis minimalus pradinis įnašas paprastai yra 25% nuo statybos darbų vertės. Paskola namo statyboms išmokama remiantis įkeičiamo turto verte, kurią nustato sertifikuoti turto vertintojai. Pabaigus kiekvieną numatytą namo statybos etapą ir norint gauti kitą paskolos dalį, reikia atnaujinti kadastrinių matavimų bylą ir atnaujinti įkeisto turto įvertinimą. Kiekvienas vertinimas – papildomos išlaidos. Tad reikia žinoti, kad visų pinigų namo statybai iškart negausite. Statantiems gyvenamąjį namą patiems reikėtų žinoti, kad vietoje pradinio įnašo bankas reikalauja, jog naujakuriai dalį savo lėšų jau būtų investavę į nuosavo namo statybas, o bankas suteikia paskolą statybos darbams pabaigti.

    Ką reikia žinoti?

    Bankai nefinansuoja nuosavo namo statybų “nuo nulio”: tai reiškia, kad kreiptis į banką reikia tik investavus nuosavas lėšas, įregistravus statomą namą Registrų centre, įsivertinus savo galimybes dėl paskolos ir atlikus turto vertinimą.
    Bankų sąlygos gali būti skirtingos: dėl NT kainų didmiesčiuose ir kitose šalies dalyse skirtumų, banko reikalavimai nuosavų lėšų investavimo daliai gali skirtis.
    Skolinantis žemės sklypo pirkimui - sąlygos dar kitokios: praktika rodo, kad skolinantis žemės sklypui ir individualaus namo statyboms, reikėtų turėti apie 30-35 procentų nuosavų lėšų. Svarbu paminėti ir tai, kad jeigu perkamas tik sklypas, ir jeigu jis neturi realios statybos vizijos, įnašas yra didesnis, bent nuo 35%. arba gali būti visai nesuteiktas kreditas.

    Apibendrinant, reikia žinoti, kad:

    Kiekvienas paskolos suteikimo atvejis yra individualus. Paskolos suteikimo suma, pradinis įnašas bei kiti niuansai priimami tik atsižvelgus ir įvertinus daug skirtingų aspektų, susijusių su konkrečiu asmeniu ir jo situacija, jo finansinėmis galimybėmis, turimais kitais finansiniais įsipareigojimai, kredito istoriją.

    Naudingi patarimai pabaigai:

    • Prieš kreipdamiesi į banką, atlikite savo finansinės padėties analizę.
    • Palyginkite skirtingų bankų siūlomas paskolas.
    • Pasirūpinkite visais reikalingais dokumentais.
    • Pasitarkite su banko specialistu, kuris padės jums pasirinkti tinkamiausią finansavimo variantą.

    Atminkite, kad kiekvienas banko finansavimo procesas yra individualus. Jeigu jums reikia pagalbos dėl paskolos gavimo, ar norimo būsto įsigijimo geriausiomis sąlygomis - galite susisiekti su manimi jau dabar, aš Jus galėsiu nukreipti tinkamiems specialistams arba pakonsultuosiu reikiamais klausimais.

    O jeigu jus domina kita aktuali informacija susijusi su nekilnojamuoju turtu - pirkimas, pardavimas, nuoma ar kitos paslaugos - esu tam, kad Jums padėčiau aiškiai ir paprastai suprasti su nekilnojamu turtu susijusius klausimus ar paslaugas.